Dünya Akıl Sağlığı Günü

Psikolojik İlk Yardım, hayata döndürür.

Dünya Akıl Sağlığı Günü

Dünya Akıl Sağlığı Günü

Dünyada her an büyük çapta ve küçük çapta krizler ve olaylar yaşanabilmektedir. Maalesef dünyamızda doğal afetler, savaş, terörist saldırılar, salgın hastalıklar, insanların yaşadıkları yeri değiştirmek zorunda kalması gibi büyük krizlerin yanı sıra kazalar, hırsızlık, saldırıya uğrama gibi birçok kişisel olay yaşanmaktadır. Bu yaşanan krizler ve olaylar pek çok insanın akıl sağlığını etkilemektedir.

Bu ani gerçekleşen olaylarda herkesin kendisine uzanan bir yardım eline ihtiyacı bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz, gençlik liderlerimiz, itfaiyecilerimiz, kamp liderlerimiz, polislerimiz ve hemşirelerimiz bu tür olaylarla her an her yerde karşılaşabilmektedir. Tıpkı fiziksel ilk yardım gibi psikolojik ilk yardımın temel prensiplerini bilmek en sıkıntılı  anlarında insanlara yardımcı olabilmenize yardımcı olacaktır. Bu insanlara ne yapılacağını bilmek kadar neler söylenmemesi gerektiğini bilmekte bir o kadar önemlidir.

Psikolojik ilk yardım, her türlü krizden hemen sonra insanlara desteği ifade eder. Genç gönüllüler olarak büyük sıkıntılar, olaylar yaşayan ve afetlere maruz kalanlara yardım elimizi uzatmak insani vazifemizdir.

Allah akıl sağlığımızı ve beden sağlığımızı korusun. Genç gönüllüleri akıl sağlığını koruyabilmek için daha fazla gönüllülük faaliyetine katılmaya çağırıyoruz.